Door iets te maken samen reflecteren op de zin en onzin van ‘organiseren’, op de wens naar beheersing en in-control zijn.
Het OrganisatieAtelier is ontstaan vanuit het werk en de mentale ruimte die Mieke Moor schiep in haar boek Tussen de Regels.
Het OrganisatieAtelier is een onderzoeksruimte waarin organisatie, kunst en wijsheid elkaar ontmoeten. In deze ruimte gaan we er vanuit dat ‘Jeder Mensch Ein Künstler’ is (Joseph Beuys). Dat we allemaal makers zijn en zo samen vorm geven aan onze wereld.
Tussen de Regels is een gewaagd boek over de relatie tussen kunst en werk. Het werpt een ongewone blik op organisatie en werk en confronteert de lezer met het onalledaagse denken van de filosofie. Het boek is niet alleen bedoeld voor organisatieprofessionals die kritisch staan ten opzichte van gangbare organisatie- en managementliteratuur, maar voor iedereen die geïnteresseerd is in het dubbele verlangen van de mens om ‘in control’ én vrij te zijn.
De gemeenschap van het OrganisatieAtelier dook (opnieuw) in het boek ‘Tussen de Regels’ en kwam op 11 december 2025 samen in een Open OrganisatieAtelier rondom dit boek.
Een belangrijke pijler in het OrganisatieAtelier is ‘ergens iets van maken’.
We nodigden alle aanwezigen uit om ‘Tussen de regels’ te lezen en er ‘iets’ van te maken. Een uitnodiging om te reflecteren voorbij het denken alleen.
Op de avond zelf maakten we een pop-up expositie, en bekeken en beluisterden met elkaar alle werken die gemaakt waren en voerden daarna een dialoog.
Een voorbeeld van één van de werken die gemaakt werden, staat hier onder: het gedicht dat Bobbi-Joe du Bois schreef en voordroeg.
Tussen de regels
Maak de werkelijkheid plat
ontdoe de tijd van ruimte
maak het onpersoonlijk
vervang waardeoordelen door reproduceerbare kwaliteitseenheden
verban kwaliteit met standaardisatie
verhul het individu met objectiviteit
dupliceer de waarheid
In de taal die ik kwijtraak poog ik mezelf verstaanbaar te maken
en merk ik dat ik mis
dat er iets ontsnapt in een verloren moment
dat onze ordeningen geen grond hebben buiten onszelf
dat alles klopt, maar het leven ontbreekt
zich aandient als een schuld van niet-zijn
dat wat niet gezegd, nooit gezien en nimmer geweten is of kan worden
in ons lichaam is ingeschreven
volgens de eis van het wachten
ooit een restloze eenheid wordt
Want in de uiting van verlangen wordt ontsnapping voelbaar
(Bobbie-Joe du Bois)
Wil je ook iets maken van Tussen de Regels en daarover uitwisselen met bv je collega’s of (management)team?
Om zo stil te staan bij de zin en onzin van ‘organiseren’, samen te reflecteren op de wens naar beheersing en in-control zijn?
Of wil je rondom een andere (voor jullie) betekenisvolle tekst op een andere laag met elkaar in gesprek komen?
Neem gerust contact op om de mogelijkheden te verkennen via info@organisatieatelier.com of bel Mieke 06-27062919
Over Open OrganisatieAteliers
Regelmatig zetten we onze deuren een avond open voor een Open Organisatieatelier. We gaan aan de slag met een vraag die onszelf nu bezighoudt. Met experimentele werkvormen verkennen we grensgebieden tussen Organiseren, Kunst en Wijsheid. Zo maken we ruimte in hoe we denken, voelen en handelen als het om organiseren gaat. Verwacht dus geen workshop met pasklare antwoorden, maar een creatieve onderzoeksruimte (= atelier) waarin óók dingen mogen mislukken. Elke avond wordt door één van de ateliergenoten voorbereid vanuit een eigen fascinatie.